/ Kliima noordelegaadid

Kliima noordelegaat valitakse kaheks aastaks, mis jaguneb juunior- ja seenior-aastaks ehk korraga tegutseb 2024. aastast alates paralleelselt kaks kliima noordelegaati. Esimesel aastal keskendub juunior noordelegaat noorte teadlikkuse tõstmisele, seenior noordelegaat juhendab uut juunior-delegaati ning esindab Eesti noori ÜRO kliimamuutuste konverentsil COP. Selline süsteem loob sujuva ülemineku ja võimaldab kogemuste edasiandmist, lähtudes teiste riikide eeskujust on selline süsteem Eestis esmakordne.

Kes on praegused kliima noordelegaadid?

Minu nimi on Anna Celine Kraus. Igapäevaselt õpin Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas ja olen aktiivne liige Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsis. Alates 2023. aasta sügisest kuni 2025. aasta kevadeni esindan Eesti noorte huve kliima noordelegaadina.

Minu nimi on Karin-Annika Luga. Alates 2024. aasta sügisest kuni 2026. aasta sügiseni esindan Eesti noorte huvisid kliima noordelegaadina. Alustasin õppimist Tartu Ülikoolis Riigiteaduste erialal ja tegelen aktiivselt noorsootööga kohalikul ja rahvusvahelisel tasemel. Ootan väga võimalust panustada Eesti noorte huvide kajastamisesse!

Millega
Millega kliima noordelegaadid tegelevad?

Anna Celine: Olen Eesti delegatsiooni liige ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohtumistel – COP 28 (Dubais, Araabia Ühendemiraatides) ja COP 29 (Bakuus, Aserbaidžaanis). Jagan oma mõtteid ja kokkuvõtteid konverentsidel avaldatud murekohtadest ning teen koostööd teiste riikide kliima noordelegaatidega. Lisaks rahvusvahelisele koostööle löön põhiliikmena kaasa Noorte Keskkonnanõukogu tegemistes, et panustada Eesti noorte ja ka laiema avalikkuse kliimateadlikkuse edendamisse. Olen noorte esindaja üritustel jm ettevõtmistel ehk seal, kus on vaja!

Karin-Annika: Praegu teen koostööd Anne Celine Krausiga, kes on Eesti delegatsiooni liige ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni kohtumisel COP 29 (Bakuus, Aserbaidžaanis). Juba järgmisel aastal saan mina Eesti delegatsiooni liikmeks COP 30-l (Brasiilias), kus teen koostööd teiste riikide kliima noordelegaatidega, et just noorte seisukohti, muresid ja huvisid esindada. Samuti, olen noordelegaadina noorte esindaja ka Eesti sisestel üritustel, konverentsidel ja alati väga avatud koostööle.

Mis motiveeris teid kliima noordelegaadiks kandideerima?

Anna Celine: Jõudsin keskkonnateemadeni läbi toidukultuuri. Gümnaasiumi ajal viisin läbi Euroopa Solidaarsuskorpuse projekti ning salvestasin podcast’i mikroplasti mõjust inimese ja planeedi tervisele. Ülikooli teise kursuse lõpus sain teada, et Kliimaministeerium otsib uut noordelegaati ning otsustasin kandideerida. Motivatsioonikirja ja -videot tehes ei osanud ma ette arvata, mis mind ees ootab. Nüüd olen oma eesmärgi sõnastanud nii: soovin rääkida kliimamuutustest võimalikult lihtsalt ja arusaadavalt, et teaduspõhine, täpne ning üheselt mõistetav info oleks kättesaadav kõigile.

Karin-Annika: Ma olen üle nelja aasta tegelenud noorsootöö ja projektialase koostööga, kuna olen väga motiveeritud just noorte kaasamisest ja noorte tulevikuvõimaluste arendamisest. Avasin oma MTÜ, mille kaudu korraldasin rahvusvahelisi noortevahetusi ja Euroopa Solidaarsuskorpuse projekte noorte kogukonna arendamiseks. Selle aasta kevadest sain Narva Loomeinkubaatori juhatuse liikmeks, ning hakkasin ellu viima sh ka neid projekte, mis olid Õiglase Ülemineku fondi poolt toetatud. Ma puutusin kokku aina rohkem sellega, et kliimapoliitika ja noorte tulevikuvõimalused on omavahel väga seotud. Ma nägin noordelegaadiks kandideerimisvõimalust nii uudiskirjades, kui ka tuttavatelt ja isegi Instagrami reklaamis – kõik andis kandideerimiseks julgust juurde. Minu peamine motivatsioon on selles, et võimalikult palju noori saaksid aru, mis on kliimapoliitika, kuidas see kujuneb, milliseid muutusi toob ja kuidas saab oma häält kuuldavaks teha.

Millised on peamised eesmärgid, mida noordelegaadid soovivad oma noordelegaadi mandaadi ajal saavutada?

Anna Celine: Soovin parandada keskkonna kommunikatsiooni, kuna praegusel infoajastul on raske leida usaldusväärset infot. Panen igal aastal enne COPi kirja Eesti noorte seisukohad, mis on nende (ja loodetavasti ka vanemate) jaoks praegu aktuaalsed. Eelmise kliima noordelegaadi Hanah Lahe eeskujul on selle dokumendi nimeks Noorte Agenda.

Karin-Annika: Praegu on minul prioriteediks võimalikult efektiivselt koos Anna Celinega koostööd teha – nii kommunikatsioonis, kui ka võrgustiku loomisel. 2025 kevadeks võtan sujuvalt kohustused ja tegevused üle, ning hakkan koostama uuendatud Eesti noorte seisukohad, mida hiljem COPil 2025. aastal esindan. 

Selleks, et teha ettepanekuid ja soovitusi Eesti noorte paremaks kaasamiseks kliimateadlikkuse teemadel, vajame ka sinu abi! Koostöö tegemiseks võta meiega julgelt ühendust!

Kliima noordelegaadi info, olulisemad sündmused ja teemavaldkonnad:

Mandaat: 2 aastat – valimised juunis
Koordineeriv(ad) organisatsioon(id): Noorte Keskkonnanõukogu, Kliimaministeerium, Eesti Noorteühenduste Liit
Rahvusvahelised üritused: UNFCCC COP, YOUNGO RCOY jt
Olulised teemad: kliimamuutused (mitigation, adaptation, finance, justice, just transition, loss and damage, planetary boundaries), noorte osalus, tervis, toit

Võta noordelegaatidega ühendust:

annacelinekraus@gmail.com
LinkedIn: Anna Celine Kraus

karinn.luga@gmail.com
LinkedIn: Karin-Annika Luga

Meediakajastused:

Intervjuu ⎹ Delfi Roheportaal (30.10.2024)

Teleintervjuu ⎹ Telehommik, Kanal 2 (21.11.2024)

Paneel ⎹ Youth in Urban Crisis: Climate, Housing, and Involvement in City Planning (22.11.2024)

Paneel ⎹ Protein Diversification for Climate (18.11.2024)

Arvamuslugu ⎹ Eesti Päevaleht (18.02.2024)

Podcast ⎹ Tartu [eel]arvamusfestival 2024 “Noorte osaluse kunst” (17.05.2024)

Avalik aruteluõhtu ⎹ Tartu Ülikooli Kestliku Arengu Keskus (02.05.2024)

Telentervjuu ⎹ COP28 live, Bloomberg (09.12.2023)

Teleintervjuu ⎹ Osoon, ETV (13.01.2024)

Teleintervjuu ⎹ Telehommik, Kanal 2 (24.01.2024)

Raadiointervjuu ⎹ Ilmaparandaja, Kuku Raadio (03.02.2024)

Podcast ⎹ NordicTalks COP28 special: Reimagining Food Systems (10.12.2023)

Paneel ⎹ Youth at COP28: This is why gender counts in climate action (09.12.2023)

Fireside chat ⎹ Keskkonnainvesteeringute Keskus (09.12.2023)

Kommentaar ⎹ Tartu Ülikooli kestliku arengu infokiri (14.12.2023)

Avasõnad ⎹ Keskkonnahariduse konverents 2023

Avasõnad ⎹ Kliimaseaduse poole teel 2024

https://www.instagram.com/noordelegaat/ 

https://www.facebook.com/noortekeskkonnanoukogu/